kizoomba_zlin

Kizomba Zlín

Kizomba je jedním z nejpopulárnějších stylů hudby pocházející z Angoly. Vychází z hudebního stylu Zouk a většinou je zpívaná v portugalštině. Tento žánr hudby má romantický nádech spolu s africkým rytmem. Taneční styl kizomba je také známý tím, že je velmi smyslný.
Kizomba vznikla v Angole koncem 80. let a počátkem 90. let. Kizomba je termín, který pochází z jiné angolské terminologie „Kimbundo“, což znamená „party“. Kizomba, jak ji známe dnes, vznikla spojením různých hudebních žánrů a tanečních kroků, čímž se jedná o skutečný mix tanečních stylů. Nemůžeme opomenout vliv tradičních stylů: Semba (předchůdce Samby), Zouk (z Antilských ostrovů), Coladeira (z Kapverdských ostrovů) a nelze také opomenout velký vliv Tanga a Merengue.
Při poslechu tradiční hudby jako je Semba a Zouk, mladší generace Angoly cítila, že zde něco chybí – moderní a smyslný nádech. Výsledkem bylo složení pomalejší a velmi smyslné Kizomby, jak ji známe dnes. Výbušná a nakažlivá Kizomba dobyla svět jako tanec, který svede vaši duši. V současné době je Kizomba velmi populární v Portugalsku, Anglii, Francii, Holandsku a velmi rychle se její popularita šíří po celém světě.
Vliv angolské kizomby je cítit nejen ve většině portugalsky mluvících afrických zemí, ale také v Portugalsku (především v Lisabonu a jeho předměstích jako je Amadora nebo Almada), kde najdete hudební kluby, které se soustředí hlavně na kizombu. Kizomba je nyní také docela populární mezi bílými lidmi, kteří do těchto klubů přicházejí ve stále větším počtu. V Portugalsku je název „kizomba“ používán pro jakýkoliv druh hudby vycházející ze zouku, i přesto že není z Angoly. Kizomba z ostrova Sv. Tomáše je velmi podobná té angolské, Juka, který pochází z tohoto ostrova je jedním z nejvýznamnějších umělců tohoto žánru.

Tanečníci spolu tancují doslova tělo na tělo s pomalými a smyslnými pohyby. Tancovat kizombu je jedinečný zážitek, který budete chtít opakovat znovu a znovu.